Jak prawidłowo karmić psa?

maj13

Żywienie psa to najważniejszy element utrzymania naszego pupila przy zdrowiu. Odpowiednio dobrana karma zapewni zdrowie i dobrą kondycję czworonoga.

 

* Zalety suchej karmy

 

Sucha karma to przede wszystkim kompletny i zbilansowany posiłek dla psa. Zawiera ona odpowiednie minerały, witaminy, tłuszcze, węglowodany i białko. Nie musimy się zatem martwić czy nasz pies ma za mało białka, a za dużo tłuszczu i na odwrót. Oczywiście pod warunkiem, że karma zostanie dobrana do jego wieku, aktywności oraz wielkości czy wagi.

Niezaprzeczalnym atutem suchej karmy jest też jej konsystencja. Dzięki twardym „chrupkom” pies ściera sobie kamień nazębny.

 

* Jak dobrać odpowiednią karmę?

 

W okresie szczenięcym należy karmić psa karmą dla szczeniąt. Firma Eminent proponuje karmę Puppy dla ras małych i średnich oraz Puppy Gold dla ras małych i średnicha, a także Puppy Large Breed dla ras dużych i bardzo dużych oraz Puppy Gold Large Breed. Różnica pomiędzy serią „Gold” a zwykłą serią Eminent polega na tym, że karma serii Gold nie zawiera zbóż, czyli glutenu i jest monobiałkowa, czyli zawarte białko pochodzi z jednego rodzaju mięsa, z kurczaka. Białko zawarte w serii Gold jest hydrolizowane - zostało poddane specjalnemu procesowi, polegającemu na rozbiciu polipeptydów na mniejsze cząsteczki, które nie wywołują reakcji obronnej ze strony układu immunologicznego, co przeciwdziała powstawaniu alergii pokarmowych u psów.

W przypadku ras dużych i olbrzymich po karmie Puppy możemy sięgnąć po karmę Eminent Maxi Junior. Równie dobrze od 12 miesiąca życia naszego czworonoga możemy podawać mu jedzenie dla psów dorosłych, czyli Eminent Adult lub Eminent Gold Adult i tak samo jak w przypadku karm dla szczeniąt mamy tu rozróżnienie na karmę dla psów małych i średnich ras oraz dla ras dużych i olbrzymich. Dodatkowo dla bardzo małych pupuili możemy wybrać karmę Eminent Adult Mini.

 

Jeżeli nasz pies jest wyjątkowo aktywny, bierze udział w zawodach sportowych, lub poprostu towarzyszy nam w aktywnościach fizycznych, warto wybrać dla niego karmę Eminent Energy. Jest ona bardziej kaloryczna niż inne karmy, co pozwoli dostarczyć naszemu pupilowi więcej energii.

 

Jeżeli nasz pies ma wyjątkowo wrażliwy żołądek można mu podawać oprócz serii „Gold” karmę Eminent Lamb&Rice, czyli taką, która składa się z jagnięciny i ryżu lub karmę Eminent Sensitive, zawarte w niej hydrolizowane mięso drobiowe i wątróbki drobiowe oraz ryż zapewniają karmie lekkostrawność.

 

Kiedy nasz pies jest starszy i nie potrzebuje już tyle ruchu, warto sięgnąć po karmę Eminent Senior Light, by zapobiec otyłości i problemom z tym związanych.

 

Dodatkowo karmy Eminent zawierają jeszcze olej lniany, kokosowy, witaminy A, E, D3 oraz biotynę. Karma dla ras dużych i olbrzymich jest bogata w składniki takie jak: chondroityna, glukozamina oraz posiadają idealny stosunek wapnia i fosforu zapewniają właściwe funkcjonowanie stawów. System FMP optymalizuje trawienie, L-karnitynarazem z witaminami E i C wspomagają pracę serca.

maj  13